فعالیت‌های سال ۹۴ تا اکنون، و راهی که در پیش داریم

به نام خدا

سلام دوستان؛

امیدوارم که همگی سلامت باشید.

در چند روز اخیر، در فرایند شناسایی خانواده‌های محروم و بحران‌زده، با خانواده‌هایی رو‌به‌رو شده‌ایم که عمق دشواری‌هایی که با آن مواجه بودند برای ما غافلگیرکننده بوده است. من فکر می‌کنم مواجهه با این خانواده‌ها یک بار دیگر ما را به عزمی جدی‌تر در کمک‌رسانی به محرومین فرامی‌خواند. اما پیش از آن‌که فراخوان تازه‌ای در رابطه با کمک‌رسانی به این قبیل خانواده‌ها ارائه دهم، بد نیست گزارش مختصری از کارهایی که در سال ۹۴ در حوزه‌ی توانمندسازی خانواده‌ها و محله‌های محروم انجام شده را به اطلاع‌تان برسانم.

در این مدت ما به ۱۱ خانواده خدماتی ارائه داده‌ایم. همان‌طور که مدتی پیش توضیح دادم، خانواده‌های تحت پوشش ما معمولاً از میان محرومینی انتخاب می‌شوند که نیازی ضروری و به‌نسبت فوری به کمک دارند. به همین دلیل، کمک‌های ما شامل موارد گوناگونی می‌شود: از ارائه‌ی اقلام غذایی ضروری گرفته تا پیگیری مسایل درمانی، تأمین نیازهای تحصیلی فرزندان، خرید تأسیسات ضروری منزل، تامین‌ هزینه‌ی اجاره‌ی منزل و مواردی دیگر. در مجموع، ما امسال مبلغی حداقل در حدود ۷٫۵ میلیون تومان را مستقیماً صرف کمک‌رسانی به این خانواده‌ها کرده‌ایم. از این مبلغ، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای مخارج درمانی، ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان برای خرید اقلام خوراکی، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای تأمین هزینه‌ی مسکن، تاسیسات و امکانات، ۱۰۰ هزار تومان برای مصارف آموزشی و ۳۰۰ هزارتومان برای هزینه‌های متفرقه صرف شد.

هم‌چنین در مدتی که از سال ۹۴ گذشته، ما فعالیت دیگری هم داشته‌ایم: در این مدت ما در تأمین هزینه‌های برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان نیازمند در یکی از محلات پرآسیب شهر شیراز هم مشارکت کرده‌ایم. در این کلاس‌ها، که با استقبال خوبی هم از طرف کودکان و نوجوانان مواجه شده، برنامه‌هایی با هدف آموزش مهارت‌های زندگی و ارزش‌های اخلاقی که عمدتاً در قالب قصه‌گویی است، و کلاسی برای آموزش مهارتی فنی و هنری، برگزار می‌شود. هزینه‌ی پرداخت شده از جانب ما برای برگزاری این کلاس‌ها حدود ۴٫۵ میلیون تومان بوده است.

پیش از پایان گزارش این نکته را هم بگویم که در مدت اخیر دو نفر به جمع ما اضافه شده‌اند: ما برای بهبود بعضی کارهای مدیریتی و روابط عمومی‌مان، از قبیل به‌روزرسانی و اداره‌ی وب‌سایت، مدیریت تبلیغات، استفاده از نیروهای داوطلب، پیگیری تدوین و اجرای طرح‌های تازه و… به شخصی نیاز داشتیم که بتواند تلاش و زمان کافی را برای این امور اختصاص دهد؛ و حالا یکی از دوستان من، آقای هاشمی‌نژاد، این وظیفه را بر عهده گرفته‌اند. بنابراین از این به بعد، بخشی از گزارش‌های سپیده‌دمان را ایشان خواهند نوشت، و نام ایشان به عنوان نویسنده در انتهای مطلب ظاهر خواهد شد. علاوه بر انجام این کارها، بسته به ضرورت، ممکن است ما گاهی کارهای مربوط به روابط عمومی بعضی موسسات خیریه‌ی مورد اعتماد را هم با همکاری ایشان انجام دهیم. همچنین، یکی دیگر از دوستان هم بناست در انجام بعضی امور خانواده‌ها به مددکاران ما کمک کنند.

بنابراین، بخش همیاری با ما قدری بازنویسی شده و بهتر است پیش از انجام مشارکت مالی جدید این بخش را بار دیگر مطالعه کنید.

اما همان‌طور که در ابتدا گفتم، مواجهه‌ی ما با خانواده‌هایی با شرایط بسیار بحرانی باعث شده تا عزم‌مان برای کمک به رفع مشکلات این قبیل خانواده‌ها تازه شود و تصمیمات جدیدی برای کمک به این خانواده‌ها بگیریم. برای این‌که کمک‌های لازم به این خانواده‌ها انجام شود و ما بتوانیم تعداد خانواده‌های تحت پوشش‌مان را افزایش دهیم، مشارکت مالی مستمر شما هم ضرورت دارد. ضمناً ان‌شاءالله به زودی روایت‌هایی که وضعیت عینی بعضی از خانواده‌های تحت پوشش ما را توصیف می‌کند، در «سپیده‌دمان» منتشر خواهد شد.

امیدوارم به یاری خدا به‌واسطه‌ی این تلاش‌ها، خواست و امیدی تازه در جان ما، شما و محرومین متولد شود.

در پناه خدا باشید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *